استاکفاش

پوست حیوانات در صنعت چرم

آموزش

۸ اردیبهشت ۱۳۹۹ 93 بازدید
استاکفاش
کاربردهای پوست حیوانات

پوست حیوانات در صنعت چرم

سلام به سایت اُستاکفاش خوش اومدید

پوست حیوانات در صنعت چرم : هر چند انسان بیشتر چرم‌های مورد نیاز خود را از پوست حیواناتی چون گاو و گوسفند (به دلیل فراوانی و در دسترس بودن) تامین می‌کند اما حیوانات، جانوران و پرندگان بسیاری همچون شترمرغ، کانگورو، خوک، مار، مارمولک، سوسمار، کروکودیل و… هستند که پوست آنها به عنوان چرم مورد استفاده قرار می‌گیرد. البته با توجه به اینکه پوست هر یک از جانداران دارای خواص ویژه‌ای است همین امر سبب می‌گردد.

پوست هر یک از آنها در تهیه محصولی خاص بکار گرفته شود.

پوست مار و مارمولک

پوست مار و مارمولک هر چند از نظر ضخامت نازک هستند ولی بسیار محکم، بادوام و دارای استحکام بسیار می‌باشند. پوست این جانوران ترک نمی‌خورد و آبرفتگی و کشیدگی پیدا نمی‌کند. پوست این جانوران جزو پوست‌های گران قیمت می‌باشد. البته پوست مارکولک در مقایسه با پوست مار بسیار گران‌تر است .

پوست کروکودیل و سوسمار

پوست کروکودیل و سوسمار بخاطر نقوش زیبایی که دارند بسیار با ارزش هستند. شهرت این پوست‌ها بقدری است که امروزه با ایجاد نقوش توسط پرس‌های فولادی بر روی چرم‌های گاوی مشابه تقلبی آن را می‌سازند.( چرم کرومی چاپی ) از این پوست‌ها جهت تهیه چمدان،  کفش و کیف های زنانه مرغوب (درجه یک ) استفاده می‌کنند.

پوست ماهی (کوسه)

در میان انواع ماهی ها، کوسه دارای مناسب‌ترین پوست برای تولید چرم می‌باشد. چرم شاگرین از پوست این حیوان ساخته می‌شود.

پوست کانگورو

از میان پرندگان پوست کانگورو (البته کانگورو والابی ) یکی از پوست‌های مناسب جهت تهیه چرم می‌باشد. از این پوست جهت تهیه رویه کفش استفاده می‌شود. چرم تهیه شده از این پوست در مقایسه با دیگر چرم‌ها از استحکام بالایی برخوردار بوده و هیچگاه ترک بر نمی‌دارد و پاره نمی‌شود .

 پوست شتر مرغ

شترمرغ از محدود پرندگانی است که دارای پوستی بسیار سخت و محکم می‌باشد و چرمی که از این پوست تهیه می‌شود بسیار مرغوب می‌باشد. از پوست شترمرغ در تهیه کیف و کفش و چمدان استفاده می‌گردد .

پوست حیوانات در صنعت چرم : ویژگی‌های پوست حیوانات

باید در نظر داشت نه تنها پوست حیوانات نر با ماده متفاوت می‌باشد بلکه سن و محل پرورش حیوانات نقش مهمی در کیفیت پوست آنها دارد. مثلاً: پوست حیوان جوان، نرم تر، نازک‌تر و منافذ موجود در روی رخ آن ریزتر و احتمال آسیب دیدن پوست این حیوانات از حشرات و آفات کمتر می‌باشد. اما پوست حیوان ماده ، نسبت به پوست حیوان نر از استحکام کمتری برخوردار است. رخ پوست حیوان ماده ریزتر و چرم به دست آمده در ناحیه دست‌ها و پاها نرم‌تر است. پوست گوساله تا زمانی که شیرخوار است مرغوب و لطیف می‌باشد و هنگامی که حیوان علف خوار شد تدریجاً پوست لطافت خود را از دست می‌دهد. به همین دلیل پوست گوساله مرغوب پوستی است که از لاشه حیوان شیرخوار جدا شده است. تغذیه در مراتع بهتر از تغذیه در طویله می‌باشد چرا که وزش هوای آزاد و حرکت در هنگام چریدن، پوست حیوان را ورزش می‌دهد. به همین جهت ، پوست احشام کوهستانی در تمام نقاط دنیا مرغوب‌تر از مناطق غیر کوهستانی است.

کاربردهای پوست

از پوست حیوانات علاوه بر تولید چرم، در تهیه غذای پرندگان ، چسب (سریشم) و ژلاتین نیز استفاده می‌گردد. سریشم و ژلاتین ، هر دو از یک ماده به نام کلاژن به دست می‌آیند . البته درجه خلوص ژلاتین از سریشم بسیار بالاتر است.

انواع ژلاتین

ژلاتین به دو صورت تهیه می‌گردد، ژلاتین خوراکی- ژلاتین صنعتی.

ژلاتین خوراکی: این ژلاتین از پوست سالم، تمیز و بهداشتی و بدون هیچگونه عیبی از نظر بیماری تهیه می‌گردد.

ژلاتین صنعتی: برای تهیه این ژلاتین پوست ویژگی‌های فوق را ندارد. ژلاتینی که اینگونه تهیه می‌شود برای مصارفی همچون تهیه فیلم عکاسی، پوشش کپسول‌های دارویی و سریشم حیوانی استفاده می‌گردد.

از خوندن این مطلب سایت استا کفاش امیدوارم خوشتون اومده باشه

دیگر مطالب استا کفاش

تاریخچه استفاده از پوست و تبدیل آن به چرم

منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم.

اشتراک گذاری Telegram Facebook WhatsApp Twitter

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. این جور که من میبینم از هر حیوانی میشه پوست و چرم درست کرد. اونم چرمهایی با قیمهای خیلی بالا. تشکر از استا کفاش بخاطرمطالب زیباتون

    1. روز به روز به علم و آگاهی ما انسانها افزوده می شود. گاهی بعضی اتفاقات برامون رویاست ولی به مرور زمان رویاها به واقعیت تبدیل می شود. ممنونم جناب موسوی بابت مطلب زیباتون دراستاکفاش

  2. خدا را شکر بخاطر این همه نعمت فراوانی که به ما داده. مثلا همین پوست عجب کاربردهایی داره چسب ژلاتین و ممنون از سایت استا کفاش بابت مطالب مفیدتون

    1. خداوند در همه مراحل کنار ما هست و همه این نعمتهای که آفریده اسمان زمین و … در اختیار ما قرار داده ولی بستگی داره به ما انسانها چطور استفاده کنیم از این نعمتها. ممنون بابت سپاسگزاری و کامنتی که گذاشتید در استاکفاش

  3. کاربرد پوست حیوانات مخصوصا همین ژلاتین برام خیلی تازگی داشت غیر از کفش کارهایی دیگه ای هم میشه از پوست انجام داد ممنون استا کفاش

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X