استاکفاش
استاکفاش
اطلاعات در مورد قالب کفش

کاربرد قالب کفش

سلام به سایت اُستاکفاش خوش اومدید

در این مطلب می خواهیم کاربرد قالب کفش را بررسی کنیم همراه ما باشید

یکی از ابزار بسیار مهم مورد استفاده در تولید کفش، قالب کفش است. قالب کفش در واقع ماکت مصنوعی پا برای تولید انواع مختلف کفش است. برای تولید کفش از انواع مختلف زنانه، مردانه و یا اسپرت، مجلسی، بوت، نیاز به قالب کفش مناسب دارد. معمولا جنس قالب کفش از موادی مانند چوب، چدن و یا پلی اتیلن انتخاب می گردد. جنس قالب کفش باید محکمی لازم را در برابر فشار و رطوبت داشته باشد.

قالب کفش وابسته به این که برای چه شغلی طراحی شده، در سایزها و اشکال مختلف ساخته می شود.

دستگاه اسکنر قالب
دستگاه اسکنر قالب

معمولا قالب های ساده و تک سایز برای تعمیر کف و پاشنه، قالبهای با دوام برای تولید انبوه کفش و قالبهای سفارشی برای تولید کفشهای سفارشی ساخته می شود. قالب های جدید مدرن به طور معمول با استفاده از کامپیوتر اختصاصی طراحی می شوند.

 از لحاظ تاریخی، قالب کفش معمولا از چوب و چدن ساخته می شدند، چون این مواد شکل خود را حتی زمانی که در تماس با مواد مرطوب (مانند چرم) و در معرض تنش های مکانیکی کشش و شکل دادن کفش در آنها حفظ می کنند.

امروز، قالبهای چوبی به طور کلی فقط برای کفش های سفارشی استفاده می شود، به ویژه در اروپا و آمریکای شمالی.  مواد مورد استفاده در قالب کفش باید به اندازه کافی قوی باشد تا بتواند نیروهای ماشین آلات تولید انبوه را پشت سر بگذارد. امروزه در ایران اغلب از پلاستیک پلی اتیلن با چگالی بالا ساخته می شوند. قالب های پلاستیکی قابل باز یافت هستند.

کاربرد قالب کفش طوری است همانند فرم  و شکل پا که تمام مراحل تولید از پیش کاری، نعلکی و در نهایت پرداخت تولید کنندگان کفش در قالب کفش از آن استفاده می کنند و این “کپی” آناتومیکی از پاهای ما است.

دستگاه سی ان سی قالب کفش
مخصوص فرزکاری و حفاری قالب کفش

مراحل کاری تولید قالب کفش :

 • مواد اولیه
 • تولید پستایی
 • آرایش پستایی
 • طراحی و مدلسازی
 • تراش اولیه
 • تراش نهایی
 • آرایش تولید نهایی
 • پرداخت قالب های ماهیچه ای
 • پرداخت نهایی قالب های ماهیچه ای
 • درج برند و بسته بندی کردن

امیدوارم  از خوندن مطلب کاربرد قالب کفش در سایت استا کفاش خوشتون اومده باشه.

اگر سوال یا نظری دارید خوشحال می شیم با استاکفاش درمیان بگذارید. پست ها و مقاله دیگر ما را بخونید.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. استاد رحیم حشمتی از لطف و زحمتی که کشیدید کامنت برای مطالعه کاربرد قالب کفش در سایت استاکفاش گذاشتید خیلی ممنون

  1. جناب بهرامی عزیز ممنون از کامنت در سایت استاکفاش بله تولید قالب سازی کفش امر مهمی است چون قالب ماکت پا است و وقتی کفش آماده شد قالب از کار در میاد و پای ما داخل کفش می شه و اگه قالب غیر استاندارد باشه امکان داره به مرور عوارضی روی پای ما داشته باشه.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X