استاکفاش

لویس و لبتا کردن کفش

استاکفاش , آموزش

6 خرداد 1399 1586 بازدید
استاکفاش
لویس و لبتای کفش

لویس و لبتا کردن کفش

سلام به سایت اُستاکفاش خوش اومدید

در این مطلب می خواهیم لویس و لبتا کردن کفش را بررسی کنیم همراه ما باشید

ضخامت چرم طبیعی معمولا بیشتر از چرم مصنوعی است. به همین دلیل در دوخت انواع کفش زنانه و کفش مردانه با چرم مصنوعی به راحتی لبه آن به داخل برگشت داده (لبتا) و دوخته می شود.

لبتا کردن در چرم طبیعی به این راحتی نیست و با این شیوه  لبتا و دوخت  قابل قبولی ارائه نمی شود. برای این منظور باید لبه پشت چرم قبل از هر کاری به وسیله ابزارهای که مخصوص نازک کردن چرم هستند نازک شود.

این ابزارها در انواع مختلف دستی و اتوماتیک در بازار موجود می باشد که نوع دستی آن با نام چاقو لویس و نوع چرخ اتوماتیک آن با نام  ماشین لویس (چرخ لویس) شناخته می شود.

ماشین لویس
ماشین لویس

ماشین لویس

ماشین لویس اتوماتیک یک تیغه دورانی کاسه ای با سرعت بالا این کار را انجام می دهد. کار با ماشین لویس مهارت خاص خود را دارد، با تنظیم پایه ماشین لویس (پهن و باریک اندازه لویسی که روی چرم انجام می شود) و پیچی که پشت پایه است تنظیم شیب پایه را انجام می دهد.

Lewis Curry
لویس کردن

لبتا کردن با دست

بعد از لویس چرم، قسمتهایی که لازم به لبتا شدن هستند. ابتدا لبه های چرم را با استفاده از فرچه چسب، چسب کرپ می زنیم. بعد از خشک شدن چسب کرپ، قسمتی از کار که نیاز به لبتا شدن است را با انگشت اشاره دست چپ می گیریم و به اندازه الگو یا هر اندازه که می خواهیم لبتا شود می چسبانیم به کار و با دست راست با استفاده از چکش یا مشته روی لبه کار خیلی آرام به اندازه ای که لبه کاری که لبتا شده را بکوبد و بچسبد لبتا می کنیم. این کار خیلی با صبر و حوصله و ظرافت خود را دارد.

عواملی که روی یک لبتای خیلی ظریف تاثیر می گذارد

 • لویس کاری باید به اندازه ای لویس شود که نه زیاد نازک که دوام کار گرفته شود نه خیلی ضخیم که بعد از لبتا کار بد ریخت و بدفرم شود و موقع چرخکاری اذیت کند.
 • استادی در لبتا کردن این کار با تکرار و آموزش انجام می شود طوری باید باشد که با اندازه کارمان یکی شود.

لبتا با ماشین لبتا

این دستگاه کوچک جهت لبتاهایی صاف استفاده می شود و با قلطک هایی که روی آن است پهنای لبتایی که می خواهیم انجام دهیم را انتخاب و با چرخاندن چرخی که در کنار آن است کار را جلو می برد لبتا را انجام می دهیم. این ماشین لبتا بیشتر در کارگاههای کفش زنانه مورد استفاده قرار می گیرد.

ماشین لبتا
ماشین لبتا

لبتا با دستگاه اتومات

این دستگاه لبه ی چرمی که تازه لویس شده را در انواع مختلف محصولات چرمی و مصنوعی با استفاده از چسب زن ترموپلاستیکی و انجام برشهای قوس دار محدب و مقعر، لبتا می کند. مدلهایی متنوع از مدل های ساده تا پیچیده که شامل کنترل کامپیوتری پارامترهای روند کار می باشند وجود دارند.

چسب زن و لبتا تمام اتومات
چسب زن و لبتا تمام اتومات

امیدوارم  از خوندن مطلب لویس و لبتا کردن کفش در سایت استا کفاش خوشتون اومده باشه.

اگر سوال یا نظری دارید خوشحال می شیم با استاکفاش درمیان بگذارید. پست ها و مقاله دیگر ما را بخونید.

 

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را بیان کنید

 1. علیزاده
  علیزاده ۰۸/ خرداد / ۱۳۹۹ پاسخ

  استاکفاش ممنون برام خیلی جالب و تازگی داشت مطالبی که گذاشته بودید من کفش دوزی را دوست دارم چطور میتونم این کار را یاد بگیرم

  1. استا محمد
   استا محمد ۰۸/ خرداد / ۱۳۹۹ پاسخ

   با کار و تمرین حالا زیر نظر یک استاکفاش یا دیدن فایلهای آموزشی کفش و مطالعه در زمینه کفش و تولید کفش ولی تمرین باید انجام بشه و بهتره در یک کارگاه کفاشی انجام بشه

 2. رمضانی
  رمضانی ۰۹/ خرداد / ۱۳۹۹ پاسخ

  استاکفاش من یه ساله دارم کفاشی کار میکنم پستی سازی میشه منم هر چه زودتر لویس را یاد بگیرم

  1. استا محمد
   استا محمد ۱۰/ خرداد / ۱۳۹۹ پاسخ

   جناب رمضانی عزیز هر کاری یه دوره ای داره شما می تونید با کمک استا کفاش که مشغول کار هستید و طبق راهنمایی هایی که میکنه لویس کاری را یاد بگیرید

 3. قربانی
  قربانی ۱۲/ خرداد / ۱۳۹۹ پاسخ

  سلام خدمت سایت استاکفاش از مطلبی که گذاشتید خیلی ممنونم امیدوارم همیشه موفق باشید

  1. استا محمد
   استا محمد ۱۳/ خرداد / ۱۳۹۹ پاسخ

   منم از نظرتون در استاکفاش ممنونم

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X