استاکفاش
استاکفاش
اطلاعات زیره کفش قسمت 3

اطلاعات زیره کفش قسمت3

سلام به سایت اُستاکفاش خوش اومدید

در این مطلب می خواهیم اطلاعات زیره کفش قسمت3 را بررسی کنیم همراه ما باشید

امیدوارم قسمت اول و دوم اطلاعات زیره کفش را در قسمتهای قبلی سایت استا کفاش مطالعه کرده باشید.

لاستیک طبیعی با نام اختصاری NR:

مشخصات کشسانی برجسته و خواص عالی لاستیک طبیعی به انواع زیره کفش اجازه می‌دهد تا در سرما همچنان نرم و منعطف باقی بماند. مقاومت به پارگی، سوراخ شدن و لغزش لاستیک طبیعی در مقایسه با زیره پی‌وی‌سی بالاتر است. لاستیک طبیعی در برابر مواد شیمیایی مانند بازها، اسیدها، الکل‌ها و محلول‌های پایه آب مقاوم است. ازآنجایی‌که لاستیک طبیعی یک هیدروکربن است، در تماس طولانی با حلال‌های نفتی و بنزین مقاومت بالایی ندارد. زیره کفش ایمنی NR در صنایع غذایی، حمل‌ونقل، تأسیسات، ساختمان و کشاورزی مورداستفاده قرار می‌گیرد.

زیره کفش لاستیک استایرن- بوتادی ان ( SBR) :

لاستیک استایرن- بوتادی ان به‌عنوان رایج‌ترین و ارزان‌ترین لاستیک مصنوعی به شمار می‌آید. در صورت عدم اضافه کردن فیلر بسیار ضعیف است. در مقایسه با لاستیک طبیعی، مقاومت سایشی بالاتری اما مقاومت به خستگی ضعیف‌تری دارد.

زیره کفش لاستیک نیتریل ( NBR):

زیره NBR یا الاستومر نیتریل کوپلیمری از بوتادین و اکریلونیتریل است که عمدتاً برای استفاده در کاربردهایی که زیره کفش نیازمند مقاومت بالا در برابر بنزین و مواد نفتی است مناسب است. زیره NBR مقاومت بالایی در برابر مواد معدنی و روغن‌های گیاهی دارد اما مقاومت پایینی در برابر حلال‌های اکسیژنه مانند استون، متیل اتیل کتون و دیگر کتون ها دارد. زیره NBR مقاومت بالایی در برابر اسیدها، و بازها دارد. مقاومت به فرسودگی در برابر گرمای آن در مقایسه با لاستیک طبیعی یک مزیت برای زیره NBR محسوب می‌شود. با افزایش محتوای اکریلونیتریل در زیره NBR، مقاومت در برابر حلال‌ها افزایش اما انعطاف‌پذیری در دمای پایین آن کاهش می‌یابد. انعطاف‌پذیری در دمای پایین زیره NBR از لاستیک طبیعی پایین‌تر است. باوجود آنکه با اضافه کردن ترکیباتی می‌توان عملکرد انعطاف‌پذیری در دمای پایین NBR را می‌توان بهبود بخشید، اما مزیت و برتری زیره NBR به مقاومت آن در برابر نفت و حلال‌ها برمی‌گردد. در بیشتر اوقات که مقاومت در برابر نفت، بنزین و هیدروکربن‌های آروماتیک مطرح است، به‌جای زیره لاستیک طبیعی از لاستیک NBR استفاده می‌گردد.

زیره کفش لاستیک نئوپرین کلروپرین ( CR):

نئوپرین ها خانواده بزرگی از لاستیک‌های مصنوعی هستند که مشخصاتی شبیه به لاستیک طبیعی داشته اما مقاومت به نفت، روغن، اکسید شدن و مقاومت به آتش بالاتری نسبت به لاستیک طبیعی دارد. با اینکه مقاومت کشسانی در دمای بالای پایین‌تری نسبت به لاستیک طبیعی دارند اما طول عمری بالاتری داشته و با قرار گرفتن در معرض گرما نرم نمی‌شوند. لاستیک نئوپرین همانند لاستیک طبیعی برای تولید زیره کفش نرم و مقاومت بالا در ترکیبات دیگری استفاده می‌شوند. دانسیته بالای زیره نئوپرین موجب افزایش قیمت و گران بودن آن می‌شود. زیره نئوپرین ویژگی انعطاف در دمای پایین را لاستیک طبیعی را نداشته و کاربرد آن را برای مصارف جذب ضربه و شوک محدود می‌کند. زیره کفش CR در برابر چربی‌های حیوانی، خون، نفت، روغن، اسیدهای خاص، الکل‌ها و حلال‌های دیگر مقاوم است.

زیره کفش الاستومر ترموپلاستیک ( TPE):

درحالی‌که لاستیک‌های ولکانیزه استحکام ساختاری خود را از پیوندهای عرضی گوگردی که زنجیره‌ها را در سایت‌های پیوند دوگانه به هم متصل می‌کند می‌گیرد، استحکام الاستومر های ترموپلاستیک از کریستال‌هایی حاصل می‌شود که به‌عنوان پیوند عرضی فیزیکی میان زنجیرها عمل می‌کند. در مورد پلی یورتان ترموپلاستیک ( TPU)، کریستال‌ها در نتیجه رسوب و ته‌نشینی یک ترکیب ( پلی استایرن) از شبکه پلیمری ( استایرن بوتادی ان) حاصل می‌شوند. ترموپلاستیک ولکانیست ( TPV) که پیوند عرضی دوگانه تحت تأثیر فرایند دمایی ایجاد می‌شوند، به دلیل مصرف پایین آن در مقاله بحث نمی‌شود.

زیره کفش استایرن بوتادی ان استایرن ( SBS):

لاستیک مصنوعی SBS از پلیمرهای استایرن بوتادی ان پشت سر هم تشکیل‌شده است. این لاستیک از ترکیب بلوک‌های پلی استایرن و پلی یوتادی ان تشکیل‌شده است. فاز پلی استایرن سختی زیره کفش را فراهم می‌کند درحالی‌که فاز پلی بوتادی ان چسبندگی و یکپارچگی زیره را تأمین می‌کند. مهم‌ترین پارامتر توصیفی زیره کفش SBS نسبت ترکیب استایرن به بوتادی ان است. سهم استایرن در ترکیب حدود ۲۹ تا ۵۵ درصد است که مقدار پایین استایرن به گرید نرم و مقدار بالای استایرن منجر به تولید زیره کفش سفت می‌گردد.

خصوصیات سایر انواع:

زیره نیولایت:

 • وزن: بالا
 • عایق حرارتی: مناسب در زمستان است ولی برای تابستان مناسب نیست
 • امکان سایش: دارد
 • امکان شکستن: دارد
 • قدرت اصطکاک: ضعیف
 • نوع مواد: برگرفته از لاستیک میباشد و عمدتا در کفش های اسپرت کلاسیک استفاده می شود

زیره EVA لاستیک:

 • وزن: متوسط پایین
 • عایق حرارتی: بالا
 • امکان سایش: ندارد
 • امکان شکستن: ندارد
 • قدرت اصطکاک: بالا
 • نوع مواد: ترکیبی از مواد EVA و لاستیک

زیره پفکی (ابری):

 • وزن: پایین ترین وزن در بین انواع زیره ها
 • عایق حرارتی: بالا
 • قدرت سایش: بالا
 • امکان شکستن: ندارد ولی امکان باز شدند زیره از رویه را دارد
 • قدرت اصطکاک: ضعیف
 • نوع مواد: در وزن های بالای ۸۰ کیلوگرم، امکان له شدن و کم شدن ارتفاع زیره وجود دارد. این مواد عمدتا در بعضی از کفش های ورزشی و همچنین در صندل ها و دمپایی ها استفاده می شوند.

امیدوارم  از خوندن مطلب اطلاعات زیره کفش قسمت3 در سایت استا کفاش خوشتون اومده باشه.

اگر سوال یا نظری دارید خوشحال می شیم با استاکفاش درمیان بگذارید. پست ها و مقاله دیگر ما را بخونید.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. دوست عزیز شما اگه تونستید با استفاده از چسب پی یو اگه نبود می تونید از چسب قطره ای البته قبلش محلی را که میخاد بچسبونید را با استفاده از یک سمباده تمیز و صاف و بدون هیچ گردوغبار و چربی باشه با این کار مشکلتون را حل کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X