استاکفاش
استاکفاش

تکنولوژی و نوآوری در صنعت کفش

سلام به سایت اُستاکفاش خوش اومدید

در این مطلب می خواهیم تکنولوژی و نوآوری در صنعت کفش را بررسی کنیم همراه ما باشید.

تکنولوژی و نوآوری هر روز محصولات جدیدی خلق می کند، اما تعداد کمی از صنایع خود را در معرض این تکنولوژی ها و نوآوری ها قرار داده اند و صنعت کفش از این جریان جدا است.

تکنولوژی هوشمند، نوآوری در انتخاب مواداولیه، فیبرهای همبند و جایگزین های پایدار برای مواد اولیه ای که تا به حال می شناختیم.

در اینجا به برخی از نوآوری های ایجاد شده در صنعت کفش می پردازیم:

۱-شبکه های سنسور نرم افزاری

در آینده نزدیک شاهد خواهیم بود که کفش به مرکز اطلاعات پوشیدنی تبدیل می شود که بدن ما را کنترل می کند و ارتباط بدن ما با دنیای بیرون را سازماندهی می کند به این تکنولوژی شبکه های سنسور نرم افزاری می گویند: مدارهای سنسورهای منعطف که در بالا یا در درون کفی کفش قرار داده می شود و برنامه ریزی می شود تا اطلاعات خاص مربوط به بدن را ارزیابی کند و سپس این اطلاعات به یک دستگاه خارجی مثل یک ساعت یا یک موبایل داده می شود. با این روش نه تنها می توانیم صدمات و آسیب ها را کنترل کنیم بلکه می توانیم از پیدایش بسیاری از آسیب های احتمالی در آینده جلوگیری کنیم. در واقع روشی بسیار مناسب برای تشخیص بیماری ها محسوب می شود. و بسیار برای افراد دیابتی مفید خواهد بود.

۲-کفش های الکترونیکی مجهز به اینترنت

در نوآوری های نوین کفش ها به بخشی از اینترنت تبدیل می شوند: یعنی قرار است در درون کفش ها الکترونیک، نرم افزار و سنسورهایی کار شود تا بتوانند اطلاعات مربوط به بدن شخص را جمع آوری کنند و آنها را تبادل کنند. کفش ها گزینه خوبی هستند چرا که اکثر مردم در طول روز کفش می پوشند بنابراین در دسترس همگان قرار دارد.

امروزه کفش های پیشرفته ای مثل کفش هایی که GPS دارند و کفش هایی که ابزار گرمایشی دارند و کفش های گام شمار، همین طور که کفش های موزیکال یا کفش هایی که پا را ماساژ می دهند را در بازار می بینیم اما انتظار داریم پیشرفت های بیشتری در این زمینه رخ بدهد مثلا کفش هایی که عصب های پا را تحریک می کنند تا سلامتی بدن فرد را بهبود ببخشند.

۳-چرم های جایگزین پوست حیوانات

هنوز هم چرم (پوست حیوانات) مرسوم ترین مواد اولیه در صنعت کفش سازی محسوب می شود اما در برخی موارد می توان چرم های دیگر را جایگزین پوست حیوانات کرد. به همین علت است که طراحان به دنبال انواع جایگزین ها و راه حل های جدید برای دباغی کردن آنها و استفاده شان در کفش سازی می باشند. برای مثال، امروزه صنعت کفش سازی علاقه مند به استفاده از بخش هایی از حیوانات شده است که معمولا دور انداخته می شوند مثل معده(سیرابی) یا پوست ماهی شده اند. این عقیده وجود دارد که پوست ماهی پایدار است علاوه براین در صنعت ماهیگیری پوست ماهی یک چیز زائد تلقی میشود. البته نازک است و نیاز به دباغی و رنگ دارد.

۴-گزینه های گیاهی جایگزین برای چرم

تحقیقی برای جایگزین کردن چیزی به جای چرم همچنان ادامه دارد. چون همه مایلند چیزی پیدا کنند تا دیگر مجبور نباشند حیوانی را بکشند. موارد جایگزین که می توان در نظر گرفت شامل گزینه های گیاهی مثل نخل خرما، قارچ و آناناس می شود. همین طور جایگزینی به نام “چوب حشره” ساخته شده از سرویکین است که یک چسب طبیعی است که کرمهای ابریشم تولید می کنند . خیلی از این چرم های گیاهی همیشه هم برای ساختن کفش خیلی مناسب نیستند زیرا آنها براحتی پاره می شوند، پس باید به دنبال جایگزین های محکم تری باشیم.

۵-بیولوژیکی تعاملی

مهمترین تغییر و پیشرفت در آینده صنعت کفش مواد اولیه ای هستند که از نظر بیولوژیکی تعاملی می باشند. این بدان معناست که آنها از باکتری یا دیگر اجزای طبیعی استفاده می کنند تا ایجاد تعامل بکنند. برای مثال شرکت MIT و نیوبالانس (NEW Balance) طرح بیولوژیک(زیستی) را ارائه کردند. بیولوژیک یک ماده القاء شده با باکتری است که وقتی تحت تاثیر گرما قرار می گیرد آزاد می شود. وقتی بدنتان سرد می شود پنل ها بسته می شوند یک دانشمند دیگر درMIT بنام نیری آکسمن(Neri oxman) با استفاده از باکتری مواد چاپگر سه بعدی را طراحی کرده است که متابولیسم خاص خود را دارد می تواند نور خورشید را به ساکروز قابل مصرف تبدیل کند.

۶-فابریک منعطف چاپگر سه بعدی

مدت زمان اندکی طول می کشد که مواد اولیه بیوتکنولوژی را در دنیای کفش سازی ببینیم . اما همین الان هم شاهد طراحی چاپگرهای سه بعدی هستیم . برای مثال ، همین که ما مواد اولیه قابل انعطاف بیشتری برای چاپگرهای سه بعدی پیدا می کنیم. چاپگرهایی را شناسایی می کنیم که با آنها می توان همه نوع مواد اولیه را منبسط کرد و کش داد که شبیه انواع جدید لباس های بافتنی هستند.

 

امیدوارم  از خوندن مطلب تکنولوژی و نوآوری در صنعت کفش در سایت استا کفاش خوشتون اومده باشه.

اگر سوال یا نظری دارید خوشحال می شیم با استاکفاش درمیان بگذارید. پست ها و مقاله دیگر ما را بخونید.

 

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X