استاکفاش

ابزار آلات کفاشی ابزار برش

استاکفاش , آموزش

۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۹ 732 بازدید
استاکفاش
ابزار آلات کفاشی ابزار برش

ابزار آلات کفاشی ابزار برش

سلام به سایت اُستاکفاش خوش اومدید

در این مطلب می خواهیم ابزار آلات کفاشی ابزار برش را بررسی کنیم همراه ما باشید.

برای تولید کفش لوازم و ابزار آلاتی لازم است، یکی از اصلی ترین ابزاری که بتوان چرم و آستر را بوسیله الگو (به شکلی که طراح کفش آن را آماده کرده) به قطعات کوچک کاربری تبدیل کرد. و در پیشکاری دور کف یا اضافات آستر را زد نیاز به ابزاری بنام چاقوی کفاشی داریم.

این ابزار بوسیله تیغ اره آهن بر درست شده بوسیله سنگ ماشین سمباده (چرخ سمباده) بشکل چاقو درست می شود برای این که فشار کمتری موقع کار با چاقو به دست وارد شود، چاقو باید همیشه تیز باشد. این کار احتیاج به مهارت بالایی دارد. چاقو در کفاشی انواع مختلفی است.

در کار پس سازی از چاقو قواره، چاقو چاک و چاقو لویس استفاده می شود.

چاقو قواره: به پهنی حدود 1/5 تا 2 سانت و بلندی 20 تا 25 سانتیمتر و ضخامت 2 میلیمتر است این وسیله برای برش چرم و آستر استفاده می شود.

چاقو چاک: به پهنای 2 تا 3 سانت به بلندی 10 تا 15 سانت و ضخامت 2 تا 3 میلیمتر است. قسمتهایی از چرم موقع لبتا شکل قوس یا گرد دارند، باید چاکهای ریز و یکنواختی به اندازه نصف لبتایی که می خواهیم انجام دهیم بزنیم. این کار باعث می شود تا لبتای کارمان تمیزتر و راحت تر انجام شود.

چاقو چاک در پیشکاری هم استفاده می شود، برای زدن اضافه های آستر که قسمت زیر کار نیاید تا کار راحتتر به کفی قالب بچسبد

چاقو لویس: این چاقو به ابعاد چاقو قواره است با این تفاوت نوک چاقو لویس بلندتر و حالت فنری دارد. کاربرد چاقو لویس قسمتهایی از کار باید گرد لبتا شود از قسمت روی کار لبه هایش را با این ابزار لویس می کنیم تا لبتا تمیزتر شود. لبه آستر که ضخیم هستند و بر روی کار ضخامتش دیده می شود. موقع سوارکاری یا گاند دوزی لبه کاری که زیر سوار است پایه لویسش ضخیم می شود با استفاده از چاقو لویس اضافه های قسمت زیر سوار را لویس می کنیم تا موقع چرخکاری سوزن نشکند و روی قالب کار تمیز دیده شود.

چاقوی پیشکاری یا نعلی کنی: این چاقو به پهنای حدود3 تا 4 سانت و بلندی 20 تا 30 سانت و ضخامت 2 تا 3 میل است.

این چاقو در پیشکاری برای دور کف زدن و در نعلی کنی لویس کف کفش استفاده می شود.

ابزار دیگری که برای برش چرم و آستر در پس سازی استفاده می شود کاتر (دسته تیغ یا تیغ موکت بری) است. کاترها در سایزبندی های مختلفی ساخته میشوند که بهترین نوع برای کار پس سازی کاتر کوچک است. کاترهای موجود در بازار فلزی و پلاستیکی هستند که نوع فلزی را توصیه می کنیم. کاتر باید خیلی راحت تیغش عوض شود و موقع کار تیغ بالا پایین نرود و تیغ قفل شود اگر این کار درست انجام نشود امکان بروز جراحت وجود دارد.

طرز کار با کاتر و چاقوی پس سازی

اگر راست دست هستید لبه کاتر را(5 سانت بالاتر) با انگشت شست می گیریم انگشت اشاره (1سانت از لبه کاتر فاصله) روی لبه کاتر و بیشتر جهت فشار دادن کاتر بر روی چرم می باشد، انگشت وسط یا بلند دست راست موازی لبه تیغ قرار می گیرد.

امیدوارم  از خوندن مطلب ابزار آلات کفاشی ابزار برش در سایت استا کفاش خوشتون اومده باشه.

اگر سوال یا نظری دارید خوشحال می شیم با استاکفاش درمیان بگذارید. پست ها و مقاله دیگر ما را بخونید.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را بیان کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X